Blog

Czym jest outsourcing pracowników?

scroll

W związku z napływem nowych nacji do Polski outsourcing pracowników cieszy się coraz większą popularnością. Osoby zatrudnione w tym systemie mogą wykonywać różnorodne prace sezonowe i tymczasowe. Poza tym to niezwykle atrakcyjna opcja na szybkie uzupełnienie kadry w przypadku podwyższonych planów produkcyjnych podczas szczytu sezonu.

Outsourcing pracowniczy – definicja

Outsourcing pracowniczy to w najprostszym ujęciu wynajęcie pracownika przez agencję pracy tymczasowej. Chcąc, aby transakcja zakończyła się sukcesem, usługobiorca (przedsiębiorstwo zamawiające pracowników) musi podpisać umowę z usługodawcą (firma oferująca outsourcing). Następnie usługodawca musi zawrzeć kontrakt o pracę tymczasową z zatrudnionym, który będzie świadczył usługi na rzecz danej firmy. Warto wspomnieć, że umowa nie dotyczy osoby tylko jej zakresu obowiązków.

Pojęcie takie jak outsourcing pracowniczy nie zostało zdefiniowane w polskim prawie, dlatego większość przedsiębiorstw korzysta z ustawy o pracy tymczasowej z 2003 roku. Można w niej znaleźć informacje, że pracownik tymczasowy nie może świadczyć usług na rzecz danej agencji dłużej niż 18 miesięcy w ciągu 3 lat. Co więcej, ustawa precyzuje zakres czynności wykonywanych przez zatrudnionego – muszą to być prace tymczasowe, sezonowe, doraźne, których nie może zrobić osoba mająca umowę o pracę. Sezonowi pracownicy mogą również zastępować tych nieobecnych. W takim przypadku warto się zastanowić, na jak długo potrzebne jest wsparcie.

Umowa outsourcingu pracowniczego

Umowę o świadczenie outsourcingu pracowniczego podpisuje się z agencją pracy tymczasowej, a nie z nowym pracownikiem. W świetle prawa to usługodawca musi zadbać o zgodność kontraktu z polskim prawem. Najczęściej agencja pracy tymczasowej zarządza całą „wypożyczoną” kadrą pracowniczą. Mowa tu o naliczaniu wypłat, prowadzeniu szkoleń BHP, odprowadzaniu podatków i wystawianiu urlopów. Wynajmujący mają najczęściej swoich koordynatorów, którzy pilnują wykonywanych czynności na stanowiskach pracy, pomagają nowozatrudnionym i są do dyspozycji usługobiorcy w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości (bariery językowe, nieobecność pracownika, złe samopoczucie).

Bez wątpienia outsourcing pracowników pomaga odciążyć przedsiębiorstwa – zarówno prawnie, jak i finansowo. Sezonowi pracownicy znacznie ograniczają koszty stałe, dzięki czemu więcej oszczędności pozostaje w budżecie. Wynajem polega na uiszczaniu ustalonej kwoty za konkretną liczbę godzin. Trudno ocenić, ile kosztuje taka usługa, ponieważ to zależy od wymaganych kwalifikacji i miejsca pracy.

Outsourcing pracowniczy – zalety

Outsourcing pracowników ma wiele zalet. Przede wszystkim redukuje liczbę osób zatrudnionych na umowę o pracę. Co więcej, osoby w spółce mają mniej obowiązków – nie muszą poszukiwać nowych ludzi do pracy, nie naliczają wypłat, a szkolenia najczęściej przeprowadzane są przez agencję pracy tymczasowej.

Wynajem pracowniczy oferuje elastyczny model zatrudnienia – tymczasowi pracownicy mogą być „wypożyczani” tylko przez kilka miesięcy oraz mają nienormowany czas pracy. Liczba godzin pracujących nie jest uwarunkowana prawnie, dzięki czemu zatrudnieni gwarantują pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach, takich jak duże plany produkcyjne, wysoka liczba absencji czy nieobecność kluczowych pracowników.

Istotną kwestią jest również możliwość weryfikacji osób. Wybierając danych pracowników, na początku warto podpisać umowę z agencją pracy tymczasowej. Pozwala to na sprawdzenie ich umiejętności i dokonanie odpowiedniego wyboru.