Blog

Wietnamczyk w Twojej firmie

scroll

Polskie firmy potrzebują nowych kierunków, jeśli chodzi o możliwości zatrudniania obcokrajowców. Rynki sześciu krajów (Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy), w których rekrutacja do Polski odbywa się na uproszczonych zasadach, są już praktycznie wyeksploatowane. Już nie osoby z Ukrainy czy Białorusi są najbardziej pożądanymi pracownikami na polskim rynku, tylko pracownicy z Azji, dla których to Polska jest krajem egzotycznym, a możliwość przybycia do pracy w Europie jest dla nich bardzo korzystna. W tym artykule pokażemy Państwu jaką wartość może dać zatrudnienie w firmie pracowników z Wietnamu.

Często niedobory kadrowe skłaniają polskich przedsiębiorców do poszukiwań pracowników w odległych zakątkach świata, takich jak Wietnam, którego kadra pracownicza ze względu na socjalistyczną przeszłość ma w Polsce długą tradycję.

Przeczytaj także W Polsce rynek pracy staje się coraz bardziej globalny

Wietnamczyk w Polsce.

Początki wietnamskiej migracji do Polski sięgają lat 50, kiedy to pierwsi studenci na mocy międzynarodowych umów kończyli w Polsce wyższe uczelnie. Zostali wysłani z Wietnamu z misją sprowadzenia nowych technologii, jednak wielu z nich postanowiło osiedlić się w kraju nad Wisłą. 

Choć migracja zarobkowa pracowników z Wietnamu nie jest nowym zjawiskiem, coraz częściej stają się oni obiektem zainteresowania globalnego rynku pracy.

Dlaczego warto zatrudnić Wietnamczyka?

Wietnamczycy mają pożądane cechy przez pracodawców. Oto 5 powodów dla których warto rozważyć zatrudnienie u siebie w firmie pracownika z Wietnamu:

5 powodów dla których warto zatrudnić Wietnamczyka.

  1. Wietnamczycy są powszechnie uważani za naród pracowity, spokojny i bezkonfliktowy dlatego odnajdą się w różnych zespołach. 
  2. Cieszą się reputacją osób wyjątkowo sumiennych, lojalnych, etycznych, dokładnych i zdyscyplinowanych
  3. Są kreatywni i precyzyjni w wykonywaniu swoich obowiązków.
  4. Pracownicy z Wietnamu potrafią wykonywać swoje obowiązki nawet w trudnych warunkach pracy, są niezwykle wytrzymali i skoncentrowani na zadaniu.
  5. Ze względu na dużą odległość i wysokie koszty relokacji decyzje o podjęciu pracy w Polsce są przemyślane i zaplanowane na długi okres czasu. Najchętniej wiążą się z tym samym pracodawcą na cały czas pobytu, gdyż jest to naród niezwykle lojalny i przywiązujący się do danego miejsca, środowiska i ludzi. 

Co zrobić aby zatrudnić Wietnamczyka w swojej firmie?

Zatrudnienie personelu z Wietnamu ma liczne zalety, szczególnie dla pracodawców poszukujących wykwalifikowanej kadry w dużym wolumenie na dłuższy okres. Aby zatrudnić Wietnamczyka w swojej firmie trzeba spełnić pewne wymogi prawne obowiązujące w Wietnamie i przede wszystkim otrzymać dla pracownika zezwolenie na pracę w Polsce. Proces rekrutacji i sprowadzenia pracowników z Wietnamu nie należy do łatwych procesów, jednak z doświadczonym partnerem jakim jest PAKO HR będzie zdecydowanie łatwiejszy. 

Wietnamczycy są pracowitymi ludźmi i lojalnymi pracownikami. Znają już i pozytywnie kojarzą Polskę, bo żyje tu duża mniejszość wietnamska.

Przeczytaj także Plusy i minusy zatrudniania pracowników z Azji

Jako Agencja rekrutacyjna zajmujemy się rekrutacją i sprowadzaniem pracowników z Azji, dlatego skontaktuj się z nami jeżeli jesteś zainteresowany zatrudnieniem wysoko wykwalifikowanej kadry roboczej z Wietnamu.