Blog

Kto pracuje na polskich budowach? Coraz więcej pracowników z Azji

scroll

Zatrudnienie obcokrajowców na polskim rynku pracy znacząco zmienia się na przestrzeni czasu w szczególności dynamikę w tym zakresie zauważyć można na przestrzeni ostatniego roku – dwóch lat. W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Polsce zatrudnienie znajdowali przede wszystkim Ukraińcy, lecz w ostatnim czasie zauważalny jest odpływ pracowników pochodzenia ukraińskiego w Polsce.

Coraz częściej są oni zastępowani przez pracowników pochodzących z różnych regionów Azji. Przyjrzyjmy się statystykom zatrudnienia obcokrajowców w Polsce oraz tendencjom zmian i możliwościom, jakie rynek pracowników z zagranicy może dać przedsiębiorstwom działającym na terenie Polski.

Statystyki obcokrajowców na polskim rynku pracy

W 2022 roku na polskich budowach odnotowano spadek o 66 % w liczbie pracowników z Ukrainy. Natomiast zauważalny wzrost zanotowano w przypadku pracowników z Białorusi, Gruzji i Turcji. W 2022 roku liczba cudzoziemców zatrudnionych na polskich budowach zmniejszyła się prawie o 43 %, spadając z około 480 tysięcy w 2021 roku do blisko 275 tysięcy w 2022 roku. Prognozuje się, że brak pracowników z Ukrainy będzie coraz bardziej odczuwalny po 2023 roku, zwłaszcza gdy nabiorą tempa inwestycje publiczne oraz ożywienie w sektorze prywatnym.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w Polsce pracuje obecnie około 2 milionów osób spoza kraju. Choć Ukraińcy nadal dominują w tej grupie, coraz więcej pracowników pochodzi z Azji oraz krajów afrykańskich. Wśród krajów europejskich są to natomiast Białoruś, Mołdawia. Szacuje się, że w celu zapełnienia luki kadrowej, polskie firmy będą sięgać po pracowników z innych krajów. W naszym kraju znajdują zatrudnienie osoby z różnych regionów Azji, należy wymienić wśród nich:

  • Azja Centralna – przede wszystkim Uzbekistan, Tadżykistan i Turkmenistan;
  • Azja Południowa – głównie Nepal, Indie oraz Bangladesz.
  • obszar Kaukazu – Gruzja, Armenia oraz Azerbejdżan;

Obcokrajowcy na polskim rynku pracy – prognozy

Na polskim rynku pracy zauważa się rosnącą obecność pracowników pochodzących z odległych krajów Azji, którzy stopniowo zaczynają zastępować Ukraińców. Coraz większa liczba pracowników z dalekich państw Azji, a nawet z Afryki, pojawia się w Polsce, podejmując pracę na produkcji, magazynach, budowach, w fabrykach oraz hotelach. Według najnowszych danych Eurostatu, liczba Ukraińców w Polsce maleje, ponieważ ci pracownicy wybierają wyjazd do innych krajów europejskich, takich jak Hiszpania czy Niemcy, a także do krajów na innych kontynentach, jak na przykład Kanada. Na koniec czerwca 2023 roku liczba Ukraińców w Niemczech przekroczyła 1,3 miliona, podczas gdy w Polsce spadła poniżej 978 tysięcy.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmuje, że Polska traci rywalizację o imigrantów z Ukrainy, którzy są potrzebni do zaspokojenia zapotrzebowania na rynku pracy, gdzie w wielu branżach brakuje odpowiedniej liczby pracowników. W związku z tym ZPiP apeluje o jasne uregulowanie statusu prawnego uchodźców. Organizacja wzywa również rząd do opracowania zachęt, które przekonają obcokrajowców do przyjazdu do Polski w celach zawodowych, w tym poprzez oferowanie szkoleń językowych i zawodowych, które pomogą w integracji pracowników z zagranicy w kraju.

Przeczytaj także Polscy nie chcą pracować fizycznie. W ich miejsce zatrudniani są pracownicy z Azji.