Blog

Wzrost zatrudnienia pracowników z Azji w miejsce pracowników z Ukrainy

scroll

We wrześniu 2023 r. stopa bezrobocia wyniosła 5% w Polsce i jest to jedna z rekordowo niskich stóp w historii. Z jednej strony możemy się cieszyć bo przecież im niższa wartość tym gospodarka lepiej się rozwija, społeczeństwo więcej zarabia i wydaje i koło się zamyka.

Jednak niska stopa bezrobocia ma również negatywny wpływ na gospodarkę – braki kadrowe. Wiele branż takich jak przemysł, budownictwo, IT, transport, handel, logistyka i wielu innych. Potrzebni są między innymi pracownicy produkcyjni, spawacze, murarze, cieśli, kierowcy, elektromonterzy, magazynierze, pracownicy hotelu czy opiekunki do starszych osób.

Co mówią liczby?


W ostatnich latach liczba obcokrajowców pracujących w Polsce oraz zainteresowanie ze strony pracodawców stale wzrasta. Zauważamy jednak coraz większe zmiany w narodowościach zatrudnianych przez polskie przedsiębiorstwa. Od kilku lat stale spada liczba zatrudnianych Ukraińców na rzecz pracowników z Azji.

Pokazuje to dane zarejestrowanych obcokrajowców w rejestrach ZUS. W 2022 r. udział zarejestrowanych Ukraińców sięgał ponad 75% z czego w lipcu 2023 r. spadł do 68%. W zamian za to w rejestrach rośnie liczba pracowników z Nepalu, Filipin czy Indii, w ostatnich dwóch latach liczba wzrosła dwukrotnie. Z danych Eurostatu wynika, że na koniec czerwca 2023 r. w Niemczech mieszkało już ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, w Polsce ta liczba spadła do około 970 tysięcy.

Te dane pokazują również, że Azjaci w przeciwieństwie do Ukraińców nie wracają do swoich rodzinnych krajów czy emigrują dalej na zachód, ich docelowym przystankiem jest Polska. Z punktu widzenia pracodawcy jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ może to niwelować rotacje pracowników.

Dlaczego polscy pracodawcy stawiają na pracowników z Azji?


Po rozmowie z kilkoma naszymi klientami i pytaniem dlaczego zdecydowali się zatrudnić Azjatów kilka odpowiedzi się powtarza. Warto zauważyć, że część naszych klientów nie miała nigdy styczności z zatrudnieniem obcokrajowców i była to dla nich nowość. Klienci są zgodni, że pracownicy z Azji cechują się sumiennością do pracy i odpowiedzialnością do powierzonych obowiązków. Prawdą jest również, że zatrudniając obcokrajowców z Azji pracodawca zyskuje tańszych pracowników którzy zmotywowani są pracy w nadgodzinach. Podróż z Azji do Polski w przeciwieństwie do podróży z Ukrainy jest bardzo droga i to również wpływa na to, że Azjaci zostają w Polsce o wiele dłużej. 

Pracownicy z Azji - jakie zalety?

Kolejnymi pozytywnymi cechami Azjatów, które wskazują pracodawcy jest kultura osobista, brak barier językowych oraz postawa do życia i zleceniodawcy.  

Praca w Polsce pozwala Azjatom na szybkie zarobienie o wiele większych pieniędzy w ich rodzimym kraju, często w lepszych warunkach co pozwala im na zgromadzenie oszczędności i pomoc rodzinie – co jest ich najczęstszym powodem przyjazdu do Polski.

Samo zatrudnienie pracownika z Azji jest skomplikowanym procesem o czym dowiedzieć się mogą Państwo w naszym poprzednim artykule my bazując na naszym doświadczeniu z chęcią ze wszystkim pomożemy. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

Źródła:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/statystyka/opracowania-tematyczne/cudzoziemcy 31.10.2023

https://www.money.pl/gospodarka/sytuacja-w-firmach-jest-napieta-czekaja-na-decyzje-rzadu-6955512885623296a.html 31.10.2023