Blog

Plusy i minusy zatrudniania pracowników z Azji

scroll

Polscy przedsiębiorcy mają świadomość, że niebawem pozyskiwanie do pracy cudzoziemców stanie się dla nich koniecznością, by zaspokoić luki kadrowe. Obecnie nawet napływ pracowników ze wschodniej granicy nie jest wystarczający. Sytuacja na rynku pracy powoduje, że pracodawcy szukają alternatywnych rozwiązań i znajdują je min. w pracownikach z Azji.

Na co polski przedsiębiorca może liczyć zatrudniając pracownika z Azji?

  1. Pracowitość i pełna dyspozycyjność

Pracownik z Azji jest pracowity, zależy mu na pracy i będzie chciał pracować jak najdłużej. Dla niego Polska to kraj docelowy, nie wyjeżdża nigdzie dalej. Przyjeżdża tu zarobić na życie dla rodziny, którą zostawił w swoim kraju. Dzięki pracy w Polsce może ich tam godnie utrzymywać, dlatego dniówki po 10-12 godzin nie będą dla niego żadnym problemem. Oprócz chęci pozostawiania w pracy dłużej zawsze można liczyć na dyspozycyjność pracowników, dlatego nieobecności w pracy są niezwykle rzadkie.

  1. Akceptacja pracy w różnych warunkach

Pracownicy z Azji przyjeżdżając do Polski nie mają wygórowanych wymagań jeśli chodzi o warunki pracy czy wynagrodzenie. Są rekrutowani na konkretne stanowiska i mniej więcej wiedzą czego mogą się spodziewać, ale najważniejsze dla nich jest możliwość codziennej pracy i zarabiania pieniędzy, oraz są otwarci na nowe doświadczenia i mają duże poszanowanie pracy.

  1. Pracownicy z Azji są realną alternatywą na braki kadrowe w polskich przedsiębiorstwach

Cudzoziemcy to nie jest jedynie sposób na obniżenie kosztów dla pracodawcy. Przede wszystkim jest to sposób na znalezienie pracowników w ogóle, przy powszechnym deficycie siły roboczej. Pracownik z Azji chętnie godzi się na pracę w polskim przedsiębiorstwie ponieważ jest to dla niego atrakcyjne miejsce pracy, dzięki znacznie wyższym wynagrodzeniom niż w jego kraju.

Z czym się musi mierzyć polski przedsiębiorca decydujący się na zatrudnienie pracowników z Azji?

  1. Procedury i czas oczekiwania na wymagane dokumenty

Decydując się na zatrudnienie Azjatów należy mieć na uwadze fakt, że potrzebne będą do spełnienia pewne formalności, jak otrzymanie pozwoleń na pracę, wiz oraz sam przylot tych pracowników. Dlatego tymi formalnościami zajmujemy się MY. Rekrutujemy dla Państwa odpowiednich pracowników oraz zajmujemy się całą procedurą legalizacyjną.

  1. Brak komunikacji w języku polskim

Przyjeżdzający do Polski Azjaci nie mówią w języku polskim, jednak rekrutowani przez nas pracownicy mówią komunikatywnie w języku angielskim, a z naszego doświadczenia wiemy, że szybko uczą się podstawowych i niezbędnych polskich zwrotów potrzebnych do wykonywania swoich obowiązków.

Biorąc pod uwagę fakt, że dzięki pracownikom z Azji polscy przedsiębiorcy mają szansę uzupełnić braki kadrowe w swoich firmach, a co za tym idzie zyskać wyższą produktywność i ciągłość pracy przedsiębiorstwa, to pomimo stosunkowo niewielkich trudności warto zdecydować się na zatrudnienie Azjatów. Tym bardziej, że całą procedurą legalnego sprowadzenia dla Państwa odpowiednich pracowników zajmiemy się MY ?

Po szczegółowe informacje odnośnie procedur oraz współpracy zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj także Rekrutacja pracowników z krajów dalekiej Azji