Blog

Polski rynek magazynowy w europejskiej czołówce! - Pracownicy z Azji na magazyn

scroll

Pod względem całkowitych zasobów magazynowych Polska w 2023 roku weszła do grupy trzech największych w UE rynków, wyprzedzając Holandię i zajmując trzecie miejsce za Niemcami i Francją. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo, jaki ma to wpływ na zapotrzebowanie na pracowników magazynowych.

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków magazynowych w Europie. Wielkość powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęła imponujące 30,5 mln m kw., co oznacza wzrost o 12 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2022 roku.

Gdzie znajdują się największe parki logistyczne w Polsce?

Największa koncentracja parków logistycznych czy też powierzchni magazynowo - logistycznych w Polsce znajduje się na Śląsku, w okolicach Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego, a także blisko Wrocławia i Poznania. Znajduje się tam najwięcej nowo powstałych i planowanych w najbliższej przyszłości obiektów tego typu.

Czym jest park logistyczny i od czego zależy jego lokalizacja?

Park logistyczny to obiekt dysponujący nowoczesną powierzchnią magazynową wraz z całym zapleczem logistycznym oraz stanowiskami przeładunkowymi, drogami dojazdowymi, placami manewrowymi, parkingami i budynkami biurowymi. Oferuje on klientom pełną obsługę związaną z przyjmowaniem dostaw, magazynowaniem i zarządzaniem towarami oraz pakowaniem i wydawaniem zamówień. Najczęściej spotyka się je w okolicach autostrad i dróg ekspresowych oraz blisko lotnisk czy węzłów kolejowych.

Wzrost zapotrzebowania na pracowników magazynowych!

Parki logistyczne to małe magazynowe miasteczka i potrzebują do obsługi ogromnej liczby osób, dlatego powstają w okolicy dużych aglomeracji, które mogą po części zapewnić dopływ wykwalifikowanych pracowników. Jednak żadna lokalizacja nie jest w stanie w pełni zapewnić zapotrzebowania na obsługę magazynową.

W ostatnim roku jako agencja rekrutacyjna zauważyliśmy znaczny wzrost zapotrzebowania u naszych klientów na pracowników magazynowych.

Kto zatrudniany jest na magazynach w Polsce?

W sektorze tym zatrudniani są zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy ze wschodu. Jednak zapotrzebowanie jest tak duże, a odpływ pracowników ze wschodu bardzo zauważalny, że coraz częściej i chętniej pracodawcy sięgają również po dalsze lokalizacje i masowo za naszym pośrednictwem sprowadzają pracowników z Nepalu, Indii, Bangladeszu czy Sri Lanki.

Przeczytaj także Wzrost zatrudnienia pracowników z Azji w miejsce pracowników z Ukrainy

Na czym poleca praca na magazynie i czy pracownik z Azji to dobre rozwiązanie?

Praca w nowoczesnym parku logistycznym związana jest z obsługą dostaw, pakowaniem i wysyłką zamówień, często w połączeniu z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii oraz obsługą komputera czy skanera. Do pracy na magazyn najczęściej poszukiwani są mężczyźni ze znajomością języka angielskiego, ale też są magazyny nie wykluczające, a nawet preferujące pracę kobiet. Anglojęzyczność pracowników z Azji w tym sektorze również bardzo dobrze się sprawdza, a Azjaci chętnie przyjeżdżają do pracy na magazynach w Polsce.

Ponieważ rynek magazynowy w Polsce ciągle się rozwija, przewiduje się coraz większe  zapotrzebowanie na pracowników do obsługi tego sektora.

Dlatego jako agencja rekrutacyjna nieustannie wspieramy naszych klientów z tej branży w uzupełnianiu braków kadrowych na magazynach pracownikami z Azji.

Przecztaj także Polacy nie chcą pracować fizycznie. W ich miejsce zatrudniani są pracownicy z Azji