Blog

W Polsce drastycznie brakuje pracowników sezonowych!

scroll

Praca sezonowa cieszy się największą popularnością w okresie wiosennym, letnim oraz jesiennym. Zwykle jest uwarunkowana warunkami atmosferycznymi, szczególnie jeśli dotyczy wszelkiego rodzaju zbiorów. Czas trwania pracy sezonowej jest uwarunkowany potrzebami pracodawcy, a okres zatrudnienia waha się od kilku tygodni do maksymalnie kilku miesięcy.

Praca sezonowa jest oferowana najczęściej w następujących branżach:

  • turystyka (między innymi gastronomia, hotelarstwo, kempingi, ośrodki wypoczynkowe oraz statki wycieczkowe),
  • rolnictwo (między innymi zbiory chmielu, borówek, truskawek i innych owoców czy warzyw oraz szkółki drzewek i krzewów ozdobnych),
  • przetwórstwo (na przykład mięsa, warzyw oraz owoców),
  • handel i obsługa klientów w punktach sezonowych
  • produkcja (na przykład praca w fabryce, pakowanie produktów i inne).

Sektor turystyczny również poszukuje animatorów, kelnerów, pomocy kuchennych, kucharzy czy pracowników na polach kempingowych. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na pracę na morzu i w przetwórstwie.

W Polsce brakuje pracowników sezonowych!

Polska jest potęgą w przetwórstwie owoców i warzyw, w związku z czym potrzebna jest ogromna liczba ludzi do pracy. Tym bardziej, że w produkcji owoców nie są jeszcze powszechnie stosowane maszyny do zbioru truskawek, borówek, porzeczek czy malin, a zatrudnienie pracowników sezonowych jest zdecydowanie tańszą inwestycją.

Pracowników sezonowych, niewykwalifikowanych i tylko na określony czas, potrzebują producenci owoców miękkich, a także gospodarstwa warzywnicze, gdzie do ciężkiej fizycznej pracy przy zbiorach potrzeba wielu ludzi. Polacy z roku na rok są coraz mniej chętni do tego rodzaju zatrudnienia i wybierają pracę stałą. Tym bardziej że już na żniwa nie potrzeba wielu pracowników, bo uprawa zbóż jest bardziej zmechanizowana.

Dużą barierą w poszukiwaniu pracowników sezonowych jest płaca, a wypłata wynagrodzeń często zależy również od tego, ile producenci owoców dostaną za nie w skupach. Przy zbiorze owoców możliwa jest praca na akord, za kilogram czy za łubiankę. Pracę sezonową utrudnia również susza, bo gdy owoców jest mniej, na zebranie łubianki trzeba poświęcić więcej czasu, a to dla pracownika pracującego na akord jest niej opłacalne. Dlatego w Polsce nie ma chętnych do pracy w rolnictwie za taką płacę, w związku z czym do prac sezonowych zatrudniani są głównie cudzoziemcy.

Przeczytaj także Czy pracownicy z Azji to przyszłość dla polskich przedsiębiorców?

Pracownicy sezonowi potrzebni do zbiorów, gdzie ich szukać?

Najliczniejszą grupą cudzoziemców są pracownicy ze wschodu, jednak liczba Ukraińców pracujących w Polsce maleje, a zwłaszcza przy pracach sezonowych, może ulec drastycznemu spadkowi. Dlatego pracodawcy coraz częściej stawiają na pracowników z Nepalu, Indii, czy Bangladeszu.

Polska gospodarka bez siły roboczej z zewnątrz nie będzie funkcjonowała. W ostatnich latach bardzo rozwinęło się przetwórstwo rolno-spożywcze i potrzeba ogromnej liczby osób do pracy. Odpowiedzią na te potrzeby są nasze usługi rekrutacyjne i zatrudnienie pracowników z Azji.

Jeśli w swojej firmie potrzebujesz pracowników sezonowych, już dziś skontaktuj się z nami i zapewnij sobie pracowników na nowy sezon.