Blog

W Polsce rynek pracy staje się coraz bardziej globalny

scroll

Liczba zatrudnionych obcokrajowców wciąż rośnie i pod koniec marca 2023r. zgodnie z danymi GUS zatrudnionych w Polsce cudzoziemców było 1018,9 tys. Udział cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce w ogólnej liczbie wykonujących pracę wzrósł w stosunku do stycznia 2022 r. o 1,4 p. proc.

Globalny rynek pracy w Polsce

Pracownicy z Ukrainy tylko w niewielkim stopniu przyczynili się do tego, ponieważ z danych GUS ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 2,6 p. proc. Za nowy rekord odpowiada napływ pracowników z innych państw, w tym z Białorusi, Gruzji, Indii oraz Nepalu. W Polsce są pracownicy z ponad 150 państw, a według danych GUS, na koniec marca obcokrajowcy stanowili 6,6% ogólnej liczby wykonujących pracę w Polsce.

W Polsce brakuje rąk do pracy!

Nasz kraj stoi zagranicznym pracownikiem fizycznym, a pula dostępnych pracowników z krajów, których obejmuje uproszczona procedura zatrudnienia jest niestety za mała. To pracowników z Azji najczęściej poszukują pracodawcy i to nimi coraz częściej wypełniane są wakaty, do obsadzenia których trudno jest dziś pozyskać nie tylko Polaków, ale i od pewnego czasu także Ukraińców.

Jakie branże potrzebują natychmistowego wsparcia?

Ten problem narasta w takich branżach jak budownictwo i przemysł, a szczególnie w przetwórstwie spożywczym, rolnictwie oraz branży HoReCa.

Przeczytaj także Polacy nie chcą pracować fizycznie. W ich miejsce zatrudniani są pracownicy z Azji

Globalny rynek pracy w Polsce staje się faktem, pomimo że prawo wcale tego nie ułatwia. W funkcjonowaniu przedsiębiorstwa trzeba uwzględnić czas oczekiwania na pracownika z Azji. Sama rekrutacja pracowników nie jest dla nas wyzwaniem, najbardziej czasochłonny jest proces otrzymywania zezwolenia na pracę w Polsce, a potem etap wizowy.

Z tym faktem muszą pogodzić się pracodawcy, którzy jakiś czas temu oswoili się z zatrudnianiem Ukraińców, a teraz muszą sięgać po dalsze rynki pracy.

Przeczytaj także Czy pracowenicy z Azji to przyszłość dla polskich przedsiębiorców?

Dlatego już dziś skontaktuj się z nami, aby zapewnić ciągłość pracy w swojej firmie na przyszły rok.