Blog

Wykwalifikowany pracownik budowlany z Azji – czy sprawdzi się w Polsce?

scroll

W Polsce z roku na rok zmniejsza się liczba wykwalifikowanych pracowników budowlanych!

Zgodnie z danymi Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, liczebność Izby w 2023 roku wynosiła około 119 000 osób, z czego około 30 procent jest w wieku powyżej 65 roku życia, a liczba nowych członków maleje z każdym rokiem. Oznacza to, że w ciągu następnych lat branża będzie mierzyć się z coraz mniejszą pulą dostępnych do pracy wykwalifikowanych specjalistów, a wyzwania rekrutacyjne staną się jeszcze większe.

Wykwalifikowany pracownik budowlany z Azji, czy to możliwe?

Sezon na budowie trwa praktycznie cały rok, ale najbardziej wzmaga się na wiosnę. Praca w branży budowlanej związana jest z wieloma niedogodnościami, takimi jak długie godziny spędzone na budowie czy konieczność pracy w delegacji. Nowe pokolenie budowlańców ma większą otwartość na zmiany pracodawcy oraz większe oczekiwania finansowe. Wykwalifikowani pracownicy znają swoją wartość i wiedzą, że nie jest łatwo na polskim rynku o fachowców. Dlatego też branża ta, ma przed sobą spore wyzwania, z którymi będzie musiała poradzić sobie w najbliższych latach.

Zatem skąd wziąć brakujące ręce do pracy na budowie?

Proces rekrutacyjny w tej branży jest czasochłonny, bo zwyczajnie w Polsce brakuje fachowców, a jeśli taki się znajdzie to może i tak zaraz pójść do pracy gdzie indziej, gdyż ryzyko pojawienia się kontroferty jest duże.

Pracownicy budowlani Azja – na jakie stanowiska rekrutujemy?

W tej sytuacji odpowiedzią mogą być pracownicy z Azji oraz współpraca z firmą rekrutacyjną, która tych pracowników zrekrutuje i w sposób legalny sprowadzi do Polski.

Jako agencja rekrutacyjna wspieramy naszych klientów z branży budowlanej w procesie rekrutacji pracowników na stanowiska takie jak:

 • murarz,
 • brukarz,
 • elektromonter,
 • monter,
 • cieśla,
 • zbrojarz,
 • dekarz,
 • operator maszyn budowlanych
 • malarz,
 • pracownik do ociepleń
 • pomocnik budowlany

 

Czy pracownicy z Azji poradzą sobie na budowie w Polsce?

Są to zmotywowani i chętni do pracy mężczyźni pochodzący z różnych regionów Azji, z krajów takich jak: Nepal, Indie, Kazachstan, Sri Lanka czy Filipiny. Zatrudnienie na budowę pracowników z Azji pozwala skutecznie rozwiązać problemy związane z brakami rąk do pracy w firmach budowlanych. W Polsce, pracownicy budowlani z Azji są doceniani przez pracodawców za: profesjonalizm, zaangażowanie, kulturę osobistą i duży szacunek do pracy. Rekrutujemy tylko takich pracowników, którzy faktycznie chcą pracować w Polsce. Są zmotywowani i w pracy w Polsce widzą dla siebie ogromna szansę zmiany statusu materialnego.

Doświadczeni pracownicy na budowę – czy Azjaci sprostają wymaganiom polskich pracodawców?

Rekrutacja pracowników na budowę do Polski, to wieloetapowy proces. Nasi klienci mają możliwość weryfikacji ich kompetencji z przesłanych dokumentów czy certyfikatów lub zdjęć obrazujących efekt ich pracy, a jeśli zajdzie taka potrzeba to klient ma również możliwość przeprowadzić z kandydatem rozmowę rekrutacyjną. Każdy pracownik po przyjeździe do Polski podlega również okresowi próbnemu, podczas którego klient weryfikuje jego umiejętności i może zrezygnować z danego pracownika nie ponosząc kosztów. Współpracujemy z najlepszymi agentami w Azji, co daje nam dostęp do ogromnej bazy kandydatów do pracy w branży budowlanej. Naszym celem jest znalezienie najlepszych kandydatów na dane stanowisko, według wytycznych naszych klientów, a skuteczność w projektach rekrutacyjnych opiera się przede wszystkim na doświadczeniu i zaangażowaniu w znalezienie wykwalifikowanych kandydatów.

Jeśli brakuje Ci fachowców na budowę, zdecyduj się na pracowników budowlanych pochodzących z Azji. Zrekrutujemy ich dla Ciebie oraz wesprzemy w procesie wizowym i organizacji transportu pracowników do Polski. Z nami zrealizujesz swoje zlecenia budowlane!

Przeczytaj również Kto pracuje na polskich budowach?